Bylo vpravdě jen otázkou času, kdy se ministr kultury Jiří Besser po předešlém zásahu na Václavském náměstí (více zde) vloží neohroženě do řešení kauzy Copa Centrum Národní u obchodního domu My (Máj), kde byly při archeologickém výzkumu v předešlých letech  znovuobjeveny gotické sklepy (více zde).

sklepy-a-budovy-spalena

Byl jsem svědkem jejich odkrývání a podílel jsem se i na jejich zaměření a dokumentaci. Můžu potvrdit, že jejich zachovalost, i díky pěči památkářu a práci stavebníků v 70. letech (betonová deska nad sklepy a vyztužení kleneb bedněním), kdy zde došlo při výstavbě stanice metra B – Národní ke zbourání nadzemních částí těchto domů, je srovnatelná s dosud funkčními středověkými sklepy na Starém Městě.

interier-sklepa-spalena

Zároveň zde bylo v druhé půli roku 2010 provedeno pečlivé vyztužení kleneb (viz obrázek níže), takže i pohyb těžké stavební techniky nad sklepy, které jsou navíc chráněné masivní betonovou deskou ze 70. let, by neměl nijak zvlášť narušit jejich statiku.

zpevneni-sklepu-spalena

Jaký bude průběh panem Besserem znovuobnoveného řízení o prohlášení těchto sklepů za kulturní památku, nám ukážou dny příští, avšak již dnes je zřejmé, že, co se alespoň památkové péče týče, má stavební lobby svého člověka na dosud nejvlivnějším místě.

Starší článek k tomuto tématu na těchto stránkách naleznete zde.

Jakub Hlavatý