I přes nepřízeň počasí se minulou sobotu 31.3.2012 ve Stříbrné Skalici uskutečnil v pořadí druhý Velikonoční jarmark. cirkus-zebrik-webOproti loňskému roku jsme se mohli těšit na bohatší program a i přihlášený počet trhovců budil naději na podařený ročník. Velmi větrné počasí a slibované sněhové přeháňky ve vyšších polohách odradily nejen asi polovinu trhovců (účast jich přislíbilo zhruba čtyřicet), ale i navštěvníky, kterých se dostavila, ovšem stejně jako minulý rok, kdy se počasí vydařilo, jen hrstka. Ale ti co dorazili, dozajista nelitují.

Na úvod, krátce po půl deváté, nám v horní části náměstí divadelní uskupení CIRKUS ŽEBŘÍK představilo své Kramářské písně. Asi čtyřicetiminutové vystoupení dokonale navodilo atmosféru historických trhů, kde se v minulosti občané a návštěvníci měst formou kramářských písní dozvídali novinky z nedávné i dávné minulosti. Dnes tento úkol v moderním a plitkém hávu plní večerní zprávy na Nově.

Poté nás se svou komedií dell’arte s názvem Kozí příběh pobavil Ladislav Gut.

l-gut

Kolem půl jedenácté vtrhla na náměstí skupinka tří svatebčanek na chůdách z uskupení CIRKUS ŽEBŘÍK, které se mezi přítomnými snažily najít ztraceného ženicha. Chvíli to vypadalo, že místo uvolněné ženichem zaplní moje maličkost (dámám na chůdách jsem sahal sotva do pasu), avšak tuto představu, krátce na to, zhatilo otevření láhví s jakýmsi lahodným mokem, po němž se zkroušené dámy odebraly do hajan.

chudyNásledovalo krátké vystoupení břišních tanečnic z místní školy.

V tu dobu se na náměstí nacházel asi největší počet návštěvníků z celého dne (nepočítal jsem je, ale mohlo jich být asi třicet), který byl z větší části zapříčiněn přítomností rodičů tancujících dívek, z čehož plyne pro pořadatele jedno smutné zjištění. Aby přišel na jarmark co největší počet návštěvníků, musí pozvat velkou dívčí taneční skupinu z blízkého okolí. Manažerky dívčích tanečních skupin: Hlaste se na příští ročník!

No, ale raději dále k programu. Před polednem vystoupila, stejně jako minulý rok, sedmičlenná skupina historického šermu Diadém, oproti loňsku doplněná o jednu slečnu a dva jinochy, která předvedla klasickou šermířskou bitku o dívku plnou řinčení mečů, ran pěstí, pádů a chrastění dukátů. IMG_0611w

Na závěr jarmarku nás v rytířské zbroji a na hřebci navštívil skutečný pán zdejšího panství (v modrém) se svým přítelem. Nabídli souboj „Svobodných Templářů“ (tak se sami pojmenovali), po němž na svých ořích povozili několik z přítomných dětí.

Jarmark byl ukončen kolem jedné hodiny odpolední.

Na závěr musím konstatovat, že i přes nepřízeň počasí, pohodlnost nedorazivších trhovců a lenost až lhostejnost místních občanů, se letošní Velikonoční jarmark vydařil. Přispěl k tomu především dobře poskládaný kulturní program a obětavost a nadšení hlavního pořadatele Jardy Bartůňka. Pro příště bych jen doporučil posunout začátek akce. V osm hodin ráno o víkendu jen málokdo opouští vyhřátou postel.

Věřím, že příští ročník bude ještě zdařilejší.

Autor článku: Jakub Hlavatý

jarmark-stribrna-skalice-2012-01jarmark-stribrna-skalice-2012-02jarmark-stribrna-skalice-2012-03

jarmark-stribrna-skalice-2012-04jarmark-stribrna-skalice-2012-05jarmark-stribrna-skalice-2012-06jarmark-stribrna-skalice-2012-07jarmark-stribrna-skalice-2012-13jarmark-stribrna-skalice-2012-14jarmark-stribrna-skalice-2012-15jarmark-stribrna-skalice-2012-18jarmark-stribrna-skalice-2012-21jarmark-stribrna-skalice-2012-17