Výsledky parlamentních voleb 2013 na stříbrnoskalicku

I v dalších letošních, tentokrát parlamentních volbách se projevily rozdílné voličské preference v jednotlivých okrscích stříbrnoskalicka. Okrsky jsou tři: Stříbrná Skalice, Hradové Střimalice a Kostelní Střimelice dohromady s Hradcem.

V samotné Stříbrné Skalici dominovalo dva roky staré hnutí ANO 2011 s více ja 22 procenty, následované komunisty (16,7%) a socialisty (16,5%). Za nimi pak s velkým odstupem paběrkovaly strany bývalé vládní koalice TOP 09 a ODS.

V Hradových Střimelicích zvítězili socialisté s téměř 26 procenty, následovaní Babišovým ANO 2011 (22%). Větší odstup nabrala TOP 09 (13,4%) a naopak poměrně dost hlasů získal Okamurův Úsvit s 11 procenty.

Naopak v Kostelních Střimelicích a Hradci si, zaujatě podotýkám díky bohu, podržela dominanci knížetova TOP 09 s rovnými 24 procenty. S odstupem téměř šesti procent následovalo hnutí ANO 2011 (18,2%) a až teprve za nimi s méně jak 16 procenty skončila ČSSD (15,7%).

Z výsledků voleb na stříbrnoskalicku rovněž vyplývá, že socialisté s komunisty, kteří v součtu překročili 30 procentní hranici, jak ve Stříbrné Skalici (33,2%), tak v Hradových Střimelicích (31,7%), v Kostelních Střimelicích a Hradci získali o celých deset procent méně (22,3%).

Konečný nejednoznačný výsledek voleb již nic nezvrátí (myslím, že ani opakované volby ne), ale stejně jako v letošních prezidentských volbách (více zde) jsem po podrobnějším prozkoumání výsledků zjistil, že minimálně v mém nejbližším okolí, v okolí Hradce u Stříbrné Skalice, setrvávají lidé rozumní, názorově stabilní, obdobného smýšlení a hlavně odsuzující vládů komunistů i případnou vládu s jejich podporou.

Jakub Hlavatý