Tři velikonoční koncerty barokní hudby

Letos poprvé se spolek Život v Hradci a okolí rozhodl rozšířit svoji činnost o koncert vážné hudby. Spolek oslovil mladé umělce zpěváky Lukáše Zemana a Lucii Rozsnyó, doprovázené Katalin Ertsey na historické strunné nástroje, kteří zahrají světské písně raně barokních mistrů na třech velikonočních koncertech.

Naplánovány jsou tyto koncerty:duo

  • pátek 3. 4. 2015 od 18.30 – Muzeum hrnčířství v Kostelci nad Černými lesy,
  • sobota 4. 4. 2015 od 14.00 – Multifunkční centrum ve Stříbrné Skalici,
  • sobota 4. 4. 2015 od 19.00 – Kulturní síň u Martina v Sázavě.

Zpěvák Lukáš Zeman trávil v Hradci u Stříbrné Skalice své mládí během prázdnin a rád se sem ze zahraničí, kde trvale žije, vrací. Mezi největší úspěchy jeho dosavadní pěvecké kariéry určitě patří 3. místo na Světové soutěži duchovní hudby v Římě 2014 – (Concorso Internazionale „Musica Sacra“ Roma 2014).

Organizátoři koncertů věří, že se jim pořádáním podobných akcí podaří zaujmout nejen milovníky vážné hudby, ale i ty zvídavé a vnímavé z Vás, kteří si v období velikonočních svátků obohatí svůj čas na jednom ze tří nabízených koncertů.

plakát-barokní-hudba-web


Životopisy umělců:

lukas-ZEMAN-webLukáš Zeman se narodil v Praze, nejprve studoval hru na fagot v hudebním Gymnáziu Jana Nerudy v Praze a pak po ukončení pokračoval ve studiu zpěvu na Univerzitě Mozarteum v Salcburku.

V letech 2008-2013 studoval zpěv na Conservatorium van Amsterdam a později ukončil vysokoškolské studium (MSc.) na Královské Konzervatoři v Haagu jako clen Dutch National Opera Academy , kde ztvárnil mimo jiné roli  Hraběte ve Figarově svatbě, která byla uvedena v historické budově Holandského rozhlasu pod taktovkou Richarda Eggra. Lukáš Zeman se účastnil sólových recitálů v Indii, Japonsku, na Novém Zélandu, Švýcarsku, České republice, Německu a Holandsku. Vystupoval v menších rolích na Salzburger Festspiele, Centiere Montepulciano a v Komische Oper  Berlin. Strávil rok postgraduálního studia na Conservatorio di Luigi Cherubini ve Florencii. Mezi angažmá v roce 2014  patří provedení opery Psí srdce v Opera Lyon. Dále byl sólistou v oratoriu „The child of our time“ Michaela Tippeta pod taktovkou Paula McCreesh na festivale v Dartingtonu. Lukáš Zeman působil také v Teatro Maggio ve Florencii jako Ridicul v opere Láska ke třem pomerančům od Prokofieva. Mezi největší úspěchy dosavadní pěvecké kariéry Lukáše Zemana určitě patří 3. místo na Světové soutěži duchovní hudby v Římě  2014 – (Concorso Internazionale „Musica Sacra“ Roma 2014). Hlavní pěveckou událostí v roce 2015 je účinkovaní v opere Die Soldaten od Aloise Zimmermanna v Teatro alla Scala pod taktovkou Ingo Metzmachera.

V červenci bude zpívat roli Jontka v opeře Halka na Festivalu polské hudby v Krakově. Na domácí hudební scéně pravidelně spolupracuje na projektech Collegium 1704, kde se např. účastnil nahrávky barokní opery Orfeo ed Euridice od Glucka v historickém divadle  Českého Krumlova pro CT a ArtHaus v režii Ondřeje Havelky.


Katalin Ertsey - webKatalin Ertsey pochází z východomaď­arského Debrecenu, kde se hře na loutnu začala věnovat ve svých dvanácti letech pod vedením Adama Bálinta. Po ukončení studia biologie na debrecínské universitě byla přijata na Royal College of Music v Londýně, kde vystudovala hru na renesanční loutnu a theorbu ve třídě Jakoba Lindberga. Své umění dále zdokonalovala u Lyndy Sayce, hlavní loutnistky souboru The King’s Consort.

Coby hráčka na theorbu se Katalin Ertsey zúčastnila projektů jako Monteverdiho Mariánské nešpory(Brandenburg Baroque Soloists), Rebelovy Les élémens (Linden Baroque Orchestra), Händelovo Vzkříšení(London Handel Festival), Monteverdiho Korunovace Poppey  (Benjamin Britten International Opera School) nebo turné po Velké Británii se souborem Zadok Baroque.

Jako loutnistka se představila na sólových recitálech a koncertech loutnových písní v londýnských National Gallery, Dulwich Picture Gallery, Victoria & Albert Museum nebo Shakespeare’s Globe Theatre Education Centre, London City Showcase Festival, dále ve švédském Nyköpingu nebo francouzském Chateau Palayson. Katalin Ertsey je zakládající členkou souboru Tesoro Antico.


Lucie Rozsnyo - webLucie Rozsnyó vystudovala operní zpěv na JAMU v Brně (A. Barová). Absolvovala studijní stáže na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni (C. Visca), na Anton Bruckner Privatuniverzität v Linci (K. Beranová) a pracovní stáž na ZHdK v Curychu. Jako stipendistka se zúčastnila mnoha mezinárodních kurzů (L. Spitzer, R. Hanssmann, P. Olech, K. Beranová, P. Rozario, J. Hassler, C. Pelon, M. Ch. Kiehr, D. York, E. Tubb).

Na mezinárodní pěvecké soutěži Leoše Janáčka získala 1. cenu a také ocenění za nejlepší interpretaci české soudobé skladby. Další ocenění získala na Internationale Sommerakademie Prag – Wien – Budapest za nejlepší interpretaci díla L. Janáčka. V roce 2012 obdržela 1. cenu ABA Music Award (Austria Barock Akademie Gmunden, R. Dubrovsky).

Jako sólistka hostovala v Národním divadle v Brně, Praze a Bratislavě.

Věnuje se koncertní činnosti v České republice i v zahraničí a vystupuje na četných hudebních festivalech (Pražské jaro, Moravský podzim, Forfest, Janáčkův máj aj.). Podílí se na nahrávání CD a natáčí pro rozhlas i televizi. Kromě interpretace barokní hudby (Ensemble Fiorello, Musica Florea, Ensemble Inégal, Hoffmusici) se věnuje také hudbě 20. a 21. století (ISHA trio).