Stopy srpnové okupace 1968 v Ústí nad Labem

V pátek 8. září v 18:00

se v Café kafíčko na Maltézské náměstí

uskuteční v pořadí již druhá (!!!) vernisáž výstavy fotografií protiokupačních nápisů z ústecké Tovární ulice, které vznikly v reakci na srpnovou invazi okupačních armád států Varšavské smlouvy v roce 1968. Nově objevené, svérázné projevy odporu a nesouhlasu se vstupem jednotek Rudé armády do města, jsou jednou z mála dodnes dochovaných památek těchto vyhrocených okamžiků.

20. srpna 1968 kolem 23:00 vstoupila sovětská armáda do Ústí nad Labem. Vstup okupačních vojsk do města vyvolal vlnu odporu. Již následujícího dne se zaplnilo protestujícími davy Mírové náměstí, lidé odstraňovali silniční směrovky, následně byla vyhlášena generální stávka, 15 lidí drželo hladovku, rada města se odmítla podílet na zásobování okupantů potravinami a benzínem. Jedním z nejnápadnějších projevů protestu, tak jako v celé republice, byly nesouhlasné nápisy v latince i v azbuce, které „vyzdobily“ doslova celé město.
Většina hmotných dokladů okupace, dříve patrných v Ústí na každém kroku, nenávratně zmizela v průběhu následujících téměř padesáti let. Některé jsou však překvapivě dochované in situ dodnes, ačkoliv jejich existence často není známa ani místním obyvatelům města a povědomí o nich se omezuje jen na úzký okruh odborníků. Jedná se například o delší úsek obrubníku v Železářské ulici se stopami po tankovém pásu nebo zde vystavené protiokupační nápisy z Tovární ulice, které k nám opět začaly promlouvat díky opadajícím nátěrům, jimiž byly překryty. V kontextu četnosti, koncentrace a kvality dochování jsou tyto nápisy napros-to unikátní. Záměrem výstavy je představit nápisy širší veřejnosti, upozornit odbornou veřejnost na jejich výjimečnost a zahájit diskuzi o tom, jak právě odhalené stopy srpnové okupace chránit, aby zůstaly čitelné i pro příští generace.

Autoři výstavy: Tomasz Cymbalak, Martin Kalíšek, Štěpán Rückl, Matouš Semerád, Pavel Taibl

S realizací výstavy pomáhali: Ivana Blažková, Jakub Hlavatý, Vladimír Kaiser, Tereza Kulhánková, Jiří Preclík, Karel Vrána

VÝSTAVA POTRVÁ DO 28. 09. 2017.

Vznik výstavy zaznamenaný rukou Terezy Kulhánkové:


Napsat komentář