Mobilní rozhlas? Proč ne i ve Skalici?

Problematiku včasného informování občanů v krizových situacích, jakými jsou bleskové povodně, vichřice a orkány, nečekané uzavírky silnic, či přerušení dodávek elektrického proudu řeší některá města a obce zaváděním Mobilního rozhlasu. Přidanou hodnotou pak je, že touto cestou můžete občany informovat i o plánovaných kulturních, společenských a sportovních akcích.

Zavádění Mobilního rozhlasu v Posázaví

V současné době využívají tuto či podobnou službu v Sázavě, Čerčanech a Benešově a nově i v Chotýšanech.

V Sázavě funguje mobilní rozhlas od května 2017. Dosud se do systému zaregistrovalo přes 700 občanů, což je 22 procent obyvatel města. Jen v posledních třech měsících město tímto způsobem rozeslalo přes 600 zpráv a více než 6 500 informačních e­mailů.

Obec Čerčany službu Mobilního rozhlasu zavedla letos. Zatím se o tuto službu přihlásilo přes 300 zájemců z 2 800 obyvatel obce. Výhodou systému je, že se k vám informace prostřednictvím SMS i hlasových zpráv dostanou i bez přístupu k internetu.

Město Benešov nabízí tuto službu občanům od září 2016 a v současnosti ji využívá kolem 600 odběratelů. Prostřednictvím této aplikace mohou obyvatelé nejen přijímat zprávy, ale od loňska naopak také hlásit závady a nedostatky na městském majetku nebo veřejném prostranství.

Levnější varianta – Obecní infolinka

více zde: Způsoby informování občanů na příkladu dvou obcí

Vyžlovka, pod vedením aktivního starosty Jana Pelikána, kromě toho, že nedávno zkvalitnila webové stránky, již několik let pro informování svých občanů používá Vyžlovskou infolinku. Jedná se o SMS službu, do které se můžete dobrovolně přihlásit (i dobrovolně odhlásit), přičemž vám začnou chodit zprávy o všem důležitém, co se v obci děje, od odpadů, přes cvičení jógy, až po výsledky místní fotbalové jedenáctky. Vtip je v tom, že i vy se můžete zapojit a informovat své spoluobčany o svých aktivitách. Stačí, aby obec uzavřela s operátorem smlouvu, načež obdrží sim kartu, kterou vloží do telefonu s funkcí odesílání hromadných zpráv a pověří člověka, nejlépe zaměstnance obce, který zprávy jednak vytváří, ale zároveň třídí ty od spolků, Sokolů, fotbalistů, hasičů a jiných. To vše s měsíčními náklady pouhých 300,- Kč!!!

Výhody Mobilního rozhlasu

 • K odběru informací prostřednictví Mobilního rozhlasu se obyvatelé registrují zdarma a vybrat si mohou několik typů zpráv.
 • V současné době využívá Mobilní rozhlas přes 300 měst a obcí v České republice. Každý měsíc systém odešle na pět milionů zpráv.
 • Náklady aktivace a ročního provozu Mobilního rozhlasu začínají na 10.000 Kč a jeho provoz obnáší několik stovek korun za měsíc.
 • Ke zprovoznění Mobilního rozhlasu stačí počítač s připojením k internetu.
 • Rozesílky se můžou poslat všem najednou, nebo se dá zaměřit pouze na určitou skupinu lidí. Chcete oslovit jen hasiče, seniory nebo obyvatele určité ulice? Žádný problém.
 • Doručitelnost přes mobilní telefony dosahuje téměř 100 %. Vaše sdělení se tedy k občanům dostane, ať jsou právě na dovolené, na chatě, v práci nebo na nákupu.

Názory občanů a minireferenda

 • Občané se mohou jednoduše vyjádřit k dění v obci. Stačí, když odpoví na otázky a minireferenda stisknutím kláves na mobilním telefonu. Názory občanů budete mít do pár minut. Výsledky se navíc přehledně zobrazí ve statistikách. Minireferendum s Mobilním rozhlasem a bez něj.
 • Výpadek proudu není překážkou.
 • Možnost pracovat s Mobilním rozhlasem bez elektřiny oceníte hlavně při krizových situacích, přírodních pohromách a výpadcích proudu. Vaši občané budou mít k dispozici aktuální informace za všech okolností.
 • Služba je přizpůsobena i seniorům. Většina seniorů v dnešní době již mobilní telefon aktivně používá. Služba je ale vhodná i pro občany, kteří se stále spoléhají pouze na pevnou linku. SMS zprávy se v těchto případech automaticky převedou na hlasové zprávy a přehrají.
 • Sdělení je možné posílat odkudkoliv.
 • Systém je připraven pro používání na počítači, ale i na tabletu a na mobilu. Můžete tedy komunikovat s občany, i když zrovna nejste v kanceláři. Systém je navíc přístupný z jakéhokoliv počítače připojeného k internetu, takže sdělení může odesílat více pověřených osob.
 • Systém má přehledné rozhraní, které udělá z informování občanů příjemný zážitek.

zdroj: https://www.mobilnirozhlas.cz/ a Zpravodaj Posázaví 1/2018

Napsat komentář