Doporučené chování v době nouzového stavu vydané Obecním úřadem Vyžlovka

Takhle nějak si představuji, že by měl Obecní úřad komunikovat s občany a radit jim v době krize…


Vážení občané,

vzhledem k tomu, že kolem současné situace v médiích koluje řada protichůdných informací, nabádáme k zachování „selského rozumu“ a klidné mysli.

Je třeba zachovávat především doporučená opatření:

1) Vycházet mezi jiné lidi pouze v nezbytných případech (nákup, lékař, do práce /kdo opravdu musí/) a důsledně používat roušku, vhodné jsou rukavice.

2) Důkladně a často si mýt ruce mýdlem. Desinfekční gel má smysl spíše v případech, kdy si nemůžete ruce někde umýt. Styk s hotovými penězi není problém, pokud si poté myjete ruce.

3) Bez umytí rukou se, co možná, nedotýkat obličeje (zejména úst, nosu a očí)

4) Myslet na desinfekci např. mobilního telefonu, pokud jej používáte venku, kde jste se zároveň dotýkali veřejně používaných předmětů (nákupní košíky apod.). Myslet i na případnou desinfekci auta – volantu, řadící páky atd. (virus se může na plastech v autě udržet i několik dnů)

Veškeré podrobné informace jsou dobře zpracovány na stránkách Ministerstva zdravotnictví zde: https://koronavirus.mzcr.cz/


Dále je vhodné, aby každá domácnost měla přiměřenou zásobu základních hygienických potřeb a potravin pro situaci krátkodobého výpadku zásobovaní některou komoditou. Avšak nepromyšlené nákupy nesmyslného množství mouky, litrů desinfekčních gelů apod. mohou vést spíše k tomu, že nakonec nahromadíte víceméně obtížně použitelné zásoby, které budou následně vyhozeny. Zásobování potravinami a hygienickými prostředky zatím neselhává ani v těžce postižených zemích.

Proto pokud tvoříte zásobu, pečlivě přemýšlejte a počítejte! Tím zachováváte solidaritu s ostatními a nezatěžujete zbytečně zásobovací systém.

Doporučovaná zásoba je cca na jeden měsíc.

Základem pro plánování je:

Pokud jde o potraviny:

a) kvalita a trvanlivost

b) mít „objemové potraviny“ jako těstoviny, luštěniny, rýže, trvanlivé polotovary, ovesné vločky a „čím to omastit“ – např. masné konzervy, polévky a pokrmy „v pytlíku“, sádlo, trvanlivé salámy.

c) suchary jako nouzová náhrada pečiva. Dobré jsou také instantní kaše.

d) zásobu vitamínů a dalších látek splní zásoba cibule, brambor, jablek, nakládaného či sterilovaného zelí a jiné sterilovaní zeleniny či ovocné kompoty

e) tuky a oleje

f) cukr, med, čokoláda, kakao, sůl

g) káva a čaj – důležité pro udržení psychické pohody : , sirup či šťávu pro děti

h) trvanlivé nebo kondenzované mléko

i) potraviny z lednice a z mrazáku spotřebovávejte jako první (až v případně opravdového výpadku zásobování)

Pokud jde o další materiál:

a) mýdlo vč. mýdla na ruční praní, desinfekční a prací prostředky, jar. Hygienické potřeby pro ženy.

b) plynová bomba s vařičem (pokud nejsou v domě vhodná kamna)

c) přiměřená zásobu benzínu (do auta, elektrocentrály, motorové pily)

d) udržovat nádrž automobilu plnou

e) zásoba zejména nutných léků, dostupných léků proti bolesti, běžný zdravotnický materiál,

 

Doporučená praktická literatura: Václav Cílek, Ferdinand Šmikmátor a kolektiv – Ruka noci podaná – Základy rodinné a krizové připravenosti (pravděpodobně nejlépe zpracovaná literatura svého druhu).

Vážení občané, vnímáme, že současná situace každému z nás přináší do života velké problémy a mnohdy i s výhledem značné existenční a pracovní nejistoty. Proto si Vážíme Vaší ohleduplnosti, disciplinovaného a rozumného přístupu a jednání a také vzájemné soudržnosti a pomoci, které jsme svědky. Věříme, že společnými silami situaci zvládneme a po odeznění krizových opatření se opět nadechneme zdravého ovzduší.

Váš Obecní úřad Vyžlovka

Jan Pelikán

Eva Pačesová

Martin Charvát a Robert Vondrovic

zdroj: https://vyzlovka.cz

 

 

Napsat komentář