Na stránkách internetové badatelny Státního oblastního archivu v Praze, ke kterému patří také Státní okresní archiv Kolín, je možné nalézt již několik digitalizovaných kronik a jiných archiválií ze Stříbrnoskalicka a okolí.
Uvedené stránky jsou dostupné na adrese https://ebadatelna.soapraha.cz/ a umožňují studium například všech matrik narozených (pokřtěných), oddaných i zemřelých z celých středních Čech. Stříbrnoskalicka se dotýkají zejména historické matriky farních úřadů v Kostelci nad Černými Lesy, Stříbrné Skalici, Ondřejově a Choceradech.
Na těchto stránkách pod záložkou ARCHIVÁLIE je možné vyhledávat a studovat i ostatní písemné prameny – ty však (na rozdíl od matrik) zatím nejsou digitalizovány plošně a teprve postupně přibývají. Digitalizovány jsou například:
- obě stříbrnoskalické farní kroniky z let 1754-1839 a 1836-1922,
- nedávno nalezená obecní kronika Kostelních Střimelic z let 1914-1939,
- dvě ondřejovské farní kroniky z let 1778-1841 a 1842-1940,
- z dalších pramenů pak Zlatá kniha černokosteleckého panství (urbář z roku 1677)
- a rukopisná mapa celého panství z roku 1777.
Ačkoli nejde vždy o snadné čtení (výjimkou není latina nebo němčina a písmo je mnohdy obtížně čitelné), historické prameny se touto cestou stávají dostupné širšímu okruhu zájemců než při nutnosti osobně navštívit archiv.
Vojtěch Vaněk
Dobrý den,
chtěla bych Vás ještě upozornit na jeden velmi půvabný rukopis a to rukopis pana Jana Bartáka z Kaliště – Přehledný místopis země české: Kostelec nad Černými lesy. Velmi doporučuji k prostudování, protože popisuje jak velmi vzdálenou historii, tak topografický popis krajiny a např. i počty domů a sedláků v 16. a 17. století, tedy před a po Bílé hoře.
https://ebadatelna.soapraha.cz/a/898/1
Zdravím:-)
Urbanová Zuzana, HrStř
Tyto rukopisy jsou dostupné i pro mnohá jiná místa Čech.