Po dokončení textových úprav posledních částí kroniky města Kostelce nad Černými lesy zde publikuji příspěvek, který by měl sloužit jako rozcestník při hledání v tomto jedinečném díle Karla Hodináře a Václava Klímy z roku 1912.
V textu se mohou vyskytovat chyby, poněvadž nebyl přepisován ručně, ale počítačovým programem na jeho rozpoznání. I tak věřím, že vám bude nápomocen.
Jakub Hlavatý
1. část
2. část
- Náměstí,
Radnice,
Českobrodská ulice,
Lázeňská ulice,
Kutnohorská ulice,
Hřbitov,
Pražské předměstí,
Poustka,
Spravedlnost,
Peklov Horní A Dolní
3. část
- Páni z Náchoda a z Kostelce
Páni ze Smržova
Páni Slavatové z Chlumu a Košumberka
Pánové Smiřičtí ze Smiřic
Panové z rodu knížat z Liechtensteina
4. část
- Urbář 1562
Robota dle zlaté knihy roku 1677
Urbář 1772
Patent Josefa II. 1789
Patent 1790
Selské bouře
Selské povstání r. 1680
Selské povstání r. 1775
Selské bouře r. 1790
5. část
- Kostelec povýšen na městys
Městský znak a pečeť
Privilej z roku 1611
Privilej z roku 1613
Trhy
Správa města – městské zastupitelstvo
Správa města – městské zastupitelstvo
Majestát s artikuly
6. část
7. část
V Černém lese (obecně Černý Kostelec) leží na otevřené pláni 400 m nad hladinou mořskou, 35 km východně od Prahy na silnici z Prahy do Kutné Hory vedoucí. Předčasy byl Kostelec obklopen lesy jedlovými a smrkovými z dáli se černajícími, odtud také jméno jeho „Černý“.
O roku založení Kostelce, respektive hradu a kostelu zdejšího není historických zpráv, možno tedy o věci té pronésti pouhé domněnky.
Dle pověsti, která se v okolí Kostelce podnes udržela , byl sv.Vojtěch zakladatelem kostela, od něhož hrad a město Kostelec má jméno své.Chrám stával na místě nynější kaple zámecké a byl ohražen. Známo jest, že v prvních dobách křesťanských v Čechách chrámy se ohražovaly na způsob římského „castellum“ (pevnůstka) aby okolní obyvatelé v době nebezpečí v nich proti nepříteli nalezli ochranu a jemu se snáze mohli ubrániti.
Že panství černokostelecké v celém nynějším rozsahu někdy patřilo k území knížat Zlických čili Slavníkovců, jak později potom sluli, o tom nelze pochybovati; neboť panství jejich, jehož jádrem byla župa kouřimská, (Kosmas liber primus 981) zaujímalo dobré dvě pětiny země České, od Kladska až po Šumavu, a sahalo v krajině zdejší až k Žitomíři (nyní Štolmíř), kteroužto ves někteří novější zkoumatelé dějin považují za bývalý dvůr knížat Zlických . Také Bříství a Vikáň,Vrbčany, Český Brod a okolní vsi patřily ku knížecí kouřimskému. Daroval totiž sv. Vojtěch, syn Slavníkův, z rodného jmění svého klášteru břevnovskému vsi Bříství a Vikáň (Tomek – Dějiny Prahy) a rozmnožil nadání biskupství pražského, přiděliv k němu Český Brod a 12 vsí v okolí. (Tomek, Palacký).
Mocný a slavný rod knížat Zlických čili Slavníkovců zahynul roku 996. Část statků jejich potáhl kníže Boleslav II. ku komoře knížecí, ostatek rozdal dílem velmožům svým, dílem rozličným kostelům a klášterům. Takovým způsobem stal se hrad Kostelec majetkem Koruny české.
Kostelec má 438 domů a přes 3000 obyvatel (roku 1900 3238 ob.).Tvoří jedno větší náměstí „Smiřického“, jedno náměstí menší „Svatojánské“ a 18 ulic. Jména ulic jsou: Českobrodská, Kutnohorská, Pražská, Lázeňská, Na skále, Savojská, Janská, Divišova, Nová, U studánky, Tuchorazská, Prokopova, Lipanská, Poustka, K Hošti, Zahradní, Příční a K Smíchovu. K městu patří ještě tyto samoty: Sádka (hájovna), Dolní Peklov (dříve mlýn nyní hájovna), Horní Peklov (mlýn v poslední době zrušen – zbořen ), Hošť (knížecí dvůr),Truba (hájovna), cihelna při silnici k Jevanům (knížecí) a cihelna u Háje při silnici k Prusicům.