V roce 2005 našla moje žena na břehu penčického rybníčka v místech zaniklého mlýna, zmiňovaného v archivních pramenech již na konci 15. století, tuhle dýmku (více zde).
Kontaktoval jsem proto Martina Vyšohlída, kterého znám z archeologických výzkumů a vím, že se dýmkami zabývá. Po čase mi od něj přišel tento text:
V Praze, 24.5.2006
Čau Jakube,
s tou dýmkou si mě trochu překvapil. U nás jsem se s ní ještě nesetkal. Patří k typu čibuků, mezi dvojdílné dýmky – tedy s oddělitelnou troubelí-kouřovodem od hlavičky dýmky. Jde o typ, který se vyvinul v Turecku. Zprvu byly vyráběné z bílých, světlešedých hlín, od konce 17. století pak z cihlově červených hlín (vyráběly se ale i kamenné a dřevěné). Centrem výroby byl Stambul a k nejpopulárnějšímu typu patřily právě tyhle s diskovitou základnou – daly se tak položit třeba na zem, protože délka troubelí mohla dosahovat až 2 m (většinou jasmínové dřevo a jantarový náustek). Zdobily se rytím, kolky, radélkem. Jsou i antracitově černé, které byly během výpalu zakuřovány slámou. Od 19. století byly ty luxusní engobovány a zdobeny zlatými nebo stříbrnými dekory. Měly pak lesklý červeno-hnědý povrch. Od 18. st. se vyráběly i ve východní Evropě (Debrecén, Birgautal, asi i Banská Štiavnica).
Literatury o tom moc není, resp. možná je ale tu maďarskou moc nemám a stejně by mi asi na nic nebyla. Přesnou analogii k tvojí dýmce nemám, ale vzhledem k výzdobě a materiálu bych to viděl dost pravděpodobně na 18. st. a nějaké produkční centrum tady na východě (to Maďarsko, Slovensko). Jestli je ten kolek nějaké arabské písmo, tak by to mohlo být vyrobeno přímo v Turecku.Vyskytují se ve sbírkách muzeí v Maďarsku, Slovensku a Polsku. Blíže to určit nedokážu. U kolegů na Slovensku má vyjít katalog sbírek něčeho (Arch.ústavu myslím), tak až to bude, třeba tam bude víc informací. Dám když tak vědět.
Od doby naší poslední komunikace uplynulo mnoho času a Martin již publikoval několik článlů o dýmkách, tudíž informace v jeho výše publikované zprávě nemusejí být aktuální. Přesto se domnívám, že se jedná o velmi zajímavý artefakt, především v kontextu jeho nálezu.
Místo nálezu
Jakub Hlavatý